O tym, jak joga wpływa na nasz organizm, pisałyśmy już nie raz (tu i tu). Dziś chciałybyśmy przybliżyć Wam temat jogi dla najmłodszych. Uważamy, że joga dla dzieci jest świetnym pomysłem na zabawę i aktywność fizyczną. Wprawdzie możemy już wyjść na spacer, ale powrót dzieci do regularnych treningów nie jest na razie możliwy.
Dlaczego akurat joga?
Dla dzieci joga to przede wszystkim zabawa. Naśladowanie pozycji roślin i przedmiotów może im sprawić dużo radości. W przeciwieństwie do wielu innych form aktywności, w jodze wyeliminowany jest element rywalizacji z rówieśnikami.

Joga dla dzieci skupia się na kontroli oddechu. W sieci łatwo znaleźć świetne filmy (np na YouTube) oraz profesjonalne zajęcia on-line. Dobór sposobu prowadzenia zajęć do wieku dzieci sprawi, że ćwiczenia będą dla nich przyjemnością. Oto jakie korzyści z praktykowania jogi przez dzieci wymienia świat nauki.
1. Joga poprawia pamięć
Ćwiczenie jogi wymaga odpowiedniego poziomu skupienia i koncentracji. Konkretne asany umożliwiają dzieciom skupienie się na wykonywanym zadaniu. Dla przykładu, w jednym z badań dzieci, które brały udział w obozie jogi, wykazywały o 43% lepszą pamięć przestrzenną niż rówieśnicy, którzy powrócili z obozu malarskiego [1].
2. Joga zmniejsza stres
Badań na temat zbawiennego wpływu jogi na zwiększone napięcie emocjonalne i sytuacje stresowe u dorosłych jest wiele. Czy ma to przełożenie na dzieci? Okazuje się, że tak. Wykazano, że po 8 tygodniach ćwiczeń jogi/ treningu uważności zmniejszyły się ich objawy niepokoju. Doszło do poprawy emocjonalnej i psychospołecznej jakości życia wśród uczniów szkół podstawowych [2].

3. Joga poprawia samoocenę
Niestety, bullying w szkołach nie jest zjawiskiem rzadkim. Coraz częstsze występowanie tego typu zachować wpływa na obniżenie samooceny. Oczywiście konieczna jest tu interwencja i pomoc specjalistów. Jednak na pomoc może także przyjść joga. W badaniu, w którym 10-letnie dzieci ćwiczyły jogę przez okres 4,5 miesiąca, wykazano u nich większe poczucie własnej wartości. Poprawiła się też ich pamięć i koncentracja [3].
4. Joga poprawia postawę ciała
Już 6 miesięcy ćwiczeń jogi wystarczy, żeby kręgosłupy najmłodszych odczuły poprawę! Wykonując poszczególne asany, rozciągamy i wzmacniamy mięśnie — również mięśnie głębokie pleców [4]. Poza tym im więcej czasu spędzonego na aktywności fizycznej, tym mniej siedzenia przed tabletem czy komputerem 🙂
5. Joga pomaga kontrolować oddech
Ćwiczenie jogi może być potraktowane jako alternatywa dla ćwiczeń oddechowych. Kontrola oddechu powoduje wzmacnianie mięśni międzyżebrowych, uruchamiana jest też przepona. Ma to też swoje przełożenie na kontrolę astmy u najmłodszych. Wykazano, że te z dzieci, które ćwiczą regularnie jogę, wymagają mniejszej ilości leków ratunkowych [5-7].

6. Joga zwiększa zaangażowanie w naukę
Dzięki ćwiczeniu jogi może się poprawić nie tylko koncentracja i pamięć, ale także zaangażowanie uczniów w zajęcia lekcyjne. Poprawa zachowania względem nauczycieli zwiększa dyscyplinę w szkolnych ławkach [3]. Według ankiety przeprowadzonej wśród trzecioklasistów już 8 tygodni ćwiczeń pozwoliło dzieciom zachować większy spokój w szkole, a także dało im strategie do kontrolowania zachowania w sytuacjach stresowych [8].
Joga zamiast tabletu
Dzieciństwo naszych pociech niewątpliwie różni się od naszego. Zabawy na świeżym powietrzu zostały w dużej mierze zastąpione elektronicznymi gadżetami. Oczekiwania stawiane już od najmłodszych lat w przedszkolach i szkołach, a często również w domach, mogą być stresogenne. Jak widać, włączenie jogi do harmonogramu naszych dzieci ma wiele zalet. Kto wie, może w przyszłości joga dla dzieci na stałe zagości w planach lekcji? 🙂
Bibliografia:
- Manjunath NK, Telles S. Spatial and verbal memory test scores following yoga and fine arts camps for school
children. Indian J Physiol Pharmacol. 2004;48(3):353-6. - Case-Smith, J., Shupe Sines, J., & Klatt, M. (2010). Perceptions of Children Who Participated in a School-Based Yoga Program. Journal of Occupational Therapy, Schools, & Early Intervention, 3(3), 226–238.
- Gulati K, Sharma SK, Telles S, Balkrishna A. Self-Esteem and Performance in Attentional Tasks in School Children after 4½ Months of Yoga. Int J Yoga. 2019;12(2):158–161.
- Savić K, Pfau D, Skorić S et al. The effect of Hatha yoga on poor posture in children and the psychophysiologic condition in adults. Med Pregl. 1990;43(5-6):268-72.
- Pandya S. Yoga Education Program for Reducing Drug Dependency and Promoting Better Asthma Control for Chronic
Asthmatic Children: A Multicity Experiment. Glob Pediatr Health. 2019;6:2333794X1983745. - Cramer H, Posadzki P, Dobos G, Langhorst J. Yoga for asthma: a systematic review and meta-analysis. Annals of
Allergy, Asthma & Immunology. 2014;112(6):503-510.e5. - Galantino M, Galbavy R, Quinn L. Therapeutic Effects of Yoga for Children: A Systematic Review of the Literature.
Pediatric Physical Therapy. 2008;20(1):66-80. - (2010) Perceptions of Children Who Participated in a School-Based Yoga Program, Journal of Occupational Therapy, Schools, & Early Intervention, 3:3, 226-238.
2 komentarze
joga to cudowna rzecz……dla każdego i w każdym wieku.
Dziecko świetnie naśladuje. Można poświęcić jedną sesje, aby wytłumaczyć dziecku na czym polega joga 🙂 Wtedy nie będzie pytało w trakcie.