O tym, jak szkodliwe są promienie słoneczne, pisałyśmy tutaj. Teraz pomożemy Wam wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny, abyście uzyskali najlepszą możliwą ochronę!
1. Wybieraj SPF 30 i wyższe
Faktor SPF ( Sun Protection Factor), czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVB [1]. Kiedy nie stosujemy ochrony przeciwsłonecznej, już po 15 minutach ekspozycji na słońce może dojść do oparzenia skóry.

Żaden balsam z filtrem do opalania nie zapewni 100% ochrony przed UVB. Ale aby uzyskać wystarczającą ochronę, zaleca się stosowanie fitrów o SPF minimum 30 [2].
O tym, że filtry o SPF mniejszym niż 15 są mało skuteczne, utwierdza nas FDA, czyli amerykańska Agencja Żywności i Leków. Zarządzono, że na opakowaniach takich blokerów do opalania musi widnieć informacja o tym, że krem co prawda chroni przed poparzeniem słonecznym, ale nie zapobiega nowotworom ani starzeniu się skóry [3].
2. Chroń się przed UVA
Promieniowanie UVA jest w głównej mierze odpowiedzialne za starzenie się skóry! [4-5]. Przed nim musimy ochronić się dodatkowo. Nie wystarczy, że kupimy filtr np. SPF 30. Krem ochrania skórę przed groźnym promieniowaniem UVA, kiedy jest to wprost napisane. Dlatego zwracajmy uwagę, żeby na opakowaniu widniała informacja balsamu z filtrem o szerokim spektrum lub UVA + UVB [6].
3. Stosuj krem z filtrem codziennie
Używaj filtrów zawsze, gdy narażamy się na ekspozycję na promienie słoneczne. Mówiąc krótko: przez cały rok, najlepiej codziennie. Promieniowanie UVA przenika przez chmury, dlatego nawet w pochmurny dzień może nam zaszkodzić. Co więcej, woda, śnieg i piasek odbijają promienie słoneczne, dlatego nawet zimą pamiętajmy o filtrze [7-8]. Dobrą wiadomością dla kobiet jest fakt, że filtr można zastosować pod makijaż, lub wykorzystać bazę pod makijaż z filtrem. Wachlarz produktów dostępnych na rynku jest szeroki – od tych dedykowanych cerze trądzikowej, przez matujące, nawilżające i inne.
4. Bezpieczne opalanie się na słońcu
Niezależnie od tego, jaką moc filtra wybierzemy, należy powtarzać jego aplikację. Wyższe filtry zapewniają nam LEPSZĄ, ale nie DŁUŻSZĄ ochronę przed słońcem. Kremami o SPF 15 i SPF 50 smarujemy się co taki sam okres czasu. Najlepszą ochronę uzyskamy, gdy będziemy to robić co 2 godziny. Krem nakładamy na suchą skórę, na 30 minut przed wyjściem na dwór. Ochronę przeciwsłoneczną trzeba powtarzać częściej, gdy bardziej się pocimy, po kąpieli lub wytarciu skóry ręcznikiem [9].
5. Czy filtry przeciwsłoneczne są szkodliwe?
Filtry możemy podzielić na dwa rodzaje: chemiczne i fizyczne (mineralne). Maksymalne spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB osiągniemy wtedy, gdy krem zawiera kilka filtrów fizycznych i chemicznych.
Filtry chemiczne
Pochłaniają promieniowanie UV. Są łatwe w aplikacji – łatwo rozsmarowuje się je na skórze i nie zostawiają białych śladów. Aby działały, muszą się całkowicie wchłonąć. Stąd bierze się zalecenie, by czekać 30 minut po aplikacji przed wyjściem na słońce [9].
Do tej kategorii filtrów należą oxybenzon, awobenzon, i wiele innych. Uważajmy na oxybenzon. Około 4% preparatu przenikają wgłąb skóry i może powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej [10-11]. Ponadto, wraz z otokarboksylem, został zabroniony na Hawajach. Wykazano, że jest szkodliwy i powoduje wybielanie raf koralowych. Dostaje się do obiegu wody przez oczyszczalnie ścieków i spłukiwanie z naszego ciała podczas kąpieli i pływania. W związku z tym jego koncentracja jest największa w pobliżu plaż [12-14].
Filtry fizyczne, czyli mineralne
Pozostają na powierzchni skóry i odbijają od niej promienie UVA i UVB. Należą do nich dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Są trochę bardziej kłopotliwe w aplikacji niż filtry chemiczne – wcieranie ich w skórę trwa dłużej i mogą zostawiać na niej białe ślady. Brzmi kłopotliwie? Wierzcie nam, że warto! Ponieważ nie musimy czekać aż się wchłoną, działają od razu po (dokładnym) nałożeniu. Cechują się większą fotostabilnością – nie tracą swoich właściwości podczas ekspozycji na promienie słoneczne. Są dobrze tolerowane przez skórę, nawilżają ją, ale nie podrażniają. Dlatego filtry mineralne znajdują zastosowanie także u dzieci [9, 15].

6. Uważajmy na “wodoodporność”
Według FDA nie istnieje coś takiego, jak filtr ‘waterproof’ (wodoodporny). Każdy filtr traci swoje właściwości w kontakcie z wodą i potem. Pisanie, że dany filtr jest ‚waterproof’ jest – przynajmniej w USA – niedozwolone.
FDA akceptuje filtry ‘water resistant’. W naszym języku zarówno waterproof, jak i water resistant oznacza to samo – wodoodporny, stąd problemy z tłumaczeniem.
Dopuszcza się dwa rodzaje filtrów wodoodpornych. Różnią się okresem działania w trakcie przebywania w wodzie / pocenia się:
- filtr wodoodporny- jest skuteczny, gdy przebywamy w wodzie do 40 minut. Po upływie tego czasu potrzebna jest ponowna aplikacja,
- filtr bardzo wodoodporny – jest skuteczny, gdy przebywamy w wodzie do 80 minut. Po upływie tego czasu potrzebna jest ponowna aplikacja.
Gdy korzystamy z filtrów wodoodpornyh, a nie przebywamy w wodzie/ nie pocimy się, należy ponawiać aplikację tradycyjnie – co 2 godziny [16].

7. Nakładajmy odpowiednią ilość kremu.
Aby ochrona przed promieniowaniem była dokładnie taka, jak na opakowaniu, należy nałożyć 2mg kremu na każdy centymetr kwadratowy skóry. Zbyt mała ilość znacznie ogranicza działanie filtra. Gdy nałożymy cieńszą warstwę kremu o faktorze SPF 50 może okazać się, że tak na prawdę mamy ochronę SPF 30.
Nałożenie zalecanych 2mg kremu na centymetr kwadratowy skóry całego ciała zajmie około 14 minut. Potrzeba do tego tyle kremu, ile się mieści w kieliszku do shota – 30 ml 😉 [1,9,17].
„Najlepszy krem ochronny to taki, którego naprawdę używamy”
lek. JOSHUA ZEICHNER
Dlaczego nie stosujemy blokerów przeciwsłonecznych wtedy, kiedy powinniśmy? Ankietowani odpowiadali następująco [18]:
- 33.7% – nieprzyjemny zapach lub wygląd kremu;
- 16,4% – aspekty finansowe;
- 15,3% – wymagania ponownej aplikacji.
Jeśli zależy Wam na zdrowej i młodo wyglądającej skórze ciała i twarzyzastosujcie się do naszych wskazówek. Jaki filtr wybrać? Wybierzcie taki o wysokiej ochronie przeciwko UVA i UVB, sprawdźcie, jaki jest jego skład, i ponawiajcie aplikację co 2 godziny. A gdy przebywacie w wodzie i stosujecie filtr wodoodporny – doczytajcie, czy posmarować się ponownie po 40, czy po 80 minutach. Pamiętajmy jaki jest główny cel ich stosowania – ochrona przed rakiem skóry! Aspekt przeciwstarzeniowy to w tym przypadku bonus 😉

Bibliografia
1.Yap F, Chua H, Tait C. Active sunscreen ingredients in Australia. Australasian Journal of Dermatology. 2017;58(4):e160-e170.
2. Farberg A, Glazer A, Rigel A, White R, Rigel D. Dermatologists’ Perceptions, Recommendations, and Use of Sunscreen. JAMA Dermatol. 2017;153(1):99.
3.Simon S. Choose the Right Sunscreen. Available at www.cancer.org. Accessed 08.06.2019.
4.Lavker R, Gerberick G, Veres D et al. Cumulative effects from repeated exposures to suberythemal doses of UVB and UVA in human skin. J Am Acad Dermatol. 1995;32(1):53-62.
5.Epa.gov. https://www.epa.gov/sites/production/files/documents/uviguide.pdf. Published 2004
6.Moyal D, Fourtanier A. Broad-spectrum sunscreens provide better protection from solar ultraviolet–simulated radiation and natural sunlight–induced immunosuppression in human beings. J Am Acad Dermatol. 2008;58(5):S149-S154.
7.http://www.who.int/uv/publications/en/UVIGuide.pdf,
8.Kimlin M, Parisi A, Sabburg J, Downs N. Understanding the UVA environment at a sub-tropical site and its consequent impact on human UVA exposure. Photochem Photobiol Sci. 2002;1(7):478-82.
9.https://www.aad.org/media/stats/prevention-and-care/sunscreen-faqs
10.Whiteman D, Neale R, Aitken J et al. When to apply sunscreen: a consensus statement for Australia and New Zealand. Aust N Z J Public Health. 2019;43(2):171-175.
11.Gonzalez H, Farbrot A, Larko O et al. Percutaneous absorption of the sunscreen benzophenone-3 after repeated whole-body applications, with and without ultraviolet irradiation. Br. J. Dermatol. 2006; 154: 337–40.
12.Danovaro R, Bongiorni L, Corinaldesi C et al. Sunscreens Cause Coral Bleaching by Promoting Viral Infections. Environ Health Perspect. 2008;116(4):441-447.
13.He T, Tsui M, Tan C et al. Toxicological effects of two organic ultraviolet filters and a related commercial sunscreen product in adult corals. Environmental Pollution. 2019;245:462-471.
14.Tsui MM, Leung HW, Wai TC, et al. Occurrence, distribution and ecological risk assessment of multiple classes of UV filters in surface waters from different countries. Water Res. 2014;67:55-65.
15.More B. Physical sunscreens: On the comeback trail. Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2007;73(2):80.
16.Sunscreen: How to Help Protect Your Skin from the Sun. https://www.fda.gov. Content current as of: 05/06/2019
17.Heerfordt I, Torsnes L, Philipsen P, Wulf H. Photoprotection by sunscreen depends on time spent on application. Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2017;34(2):117-121.
18.Weig E, Tull R, Chung J, Brown-Joel Z, Majee R, Ferguson N. Assessing factors affecting sunscreen use and barriers to compliance: a cross-sectional survey-based study. Journal of Dermatological Treatment. 2019:1-3.