Mamy świetne wiadomości – FDA (Agencja Żywności i Leków) w lipcu tego roku zatwierdziła pierwszy, i jak do tej pory jedyny preparat do iniekcji w leczeniu cellulitu! Jest nim Qwo, preparat firmy Endo International, czyli kolagenaza clostridium histolyticum-aaes. Póki co FDA zatwierdziło ten preparat do leczenia cellulitu od umiarkowanego do ciężkiego nasilenia na pośladkach u kobiet dorosłych [1].

„Firma Endo dostrzegła znaczącą niezaspokojoną potrzebę skutecznego i nieinwazyjnego leczenia cellulitu metodą iniekcji, co doprowadziło nas do przeprowadzenia największych badań klinicznych w historii badań cellulitu w Stanach Zjednoczonych”
– powiedział Matthew Davis, lekarz, farmaceuta, wiceprezes i dyrektor medyczny Endo.
Czym jest Qwo?
Qwo łączy w sobie dwie kolagenazy. AUX-I i AUX-II są oczyszczonymi enzymami produkowanymi przez bakterie Clostridium histolyticum. Rozkładają kolagen typu 1 i 3, przez co uwalniają przegrody włókniste [2].
Tajemnica przegród włóknistych
Przyczyn cellulitu jest wiele, a co więcej – nie wszystkie są do końca wyjaśnione. Wiemy na pewno, że do jednej z nich zaliczamy obecność przegród włóknistych zbudowanych właśnie z kolagenu [3].
Przegrody te, o różnej grubości i niesymetrycznym rozmieszczeniu, są bardziej lub mniej stwardniałe. Są ułożone prostopadle do skóry, “ściągając” ją w dół w miejscach przyczepu. Czasem tłuszcz otaczający te przegrody „wystaje na zewnątrz” i tworzą się tzw. przepukliny tłuszczu. Daje to obraz wgłębień i uwypukleń w skórze [4]. Do tej pory przegrody włókniste przecinano ręcznie, za pomocą wspomagania podciśnieniowego lub lasera [5,6]. W przypadku Qwo lekarz podaje podskórnie iniekcje z preparatem. Enzymy w nim zawarte prowadzą do rozpadu kolagenowych przegród.

Jakie mogą być skutki uboczne?
Do skutków ubocznych leczenia cellulitu preparatem Qwo zaliczamy m.in. zasinienie w miejscu wstrzyknięcia, ból, obszary stwardnienia i swędzenie w leczonym obszarze [2].
Kiedy będzie można zastosować u siebie Qwo?
Producenci Qwo zapowiadają, że ich produkt będzie dostępny w gabinetach medycyny estetycznej w USA wiosną 2021r. Wygląda na to, że będzie to przełom w terapii cellulitu. Czekamy z niecierpliwością na jego pojawienie się również w Polsce 🙂
PS. Więcej o tym, czym jest cellulit oraz jak można sobie z nim radzić znajdziecie w naszych wpisach – tu i tu, zapraszamy!
Bibliografia:
- https://www.accessdata.fda.gov/
- https://www.qwo.com/
- Avram M. Cellulite: a review of its physiology and treatment. Journal of Cosmetic and Laser Therapy. 2004;6(4):181-185.
- Davis D, Boen M, Fabi S. Cellulite. Dermatologic Surgery. 2019;45(9):1171-1184.
- Friedmann D, Vick G, Mishra V. Cellulite: a review with a focus on subcision. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2017;Volume 10:17-23.
- Nikolis A, Enright K, Sapra S, Khanna J. A Multicenter, Retrospective Evaluation of Tissue Stabilized-Guided Subcision in the Management of Cellulite. Aesthet Surg J. 2018;39(8):884-892.